Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
15 postów 46 komentarzy

Bankometr

Bankometr - bloger w tematyce finansowej

Koniec pożyczek Vivus, Wonga i podobnych?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nowa ustawa antylichwiarska ma być nie do obejścia? Czy aby na pewno?

Nowy projekt ustawy antylichwiarskiej ma znacząco ograniczyć możliwość naliczania lichwiarskich opłat za pożyczki pozabankowe. Firmy typu Vivus, Wonga, Lendon udzielają pożyczek krótkoterminowych. Firmy te nie zarabiają na odsetkach, które są już dawno ustawowo mocno ograniczone, a w przypadku takich pożyczek na 30 dni, dla niewielkich kwot wynoszą grosze. Zarabiają za to na pozostałych kosztach w postaci opłat i tu pojawia się RRSO, które realnie obrazuje całkowity koszt pożyczki.

Co ciekawe firma Vivus oferuje również darmowe pożyczki dla nowych klientów. Tak, pożyczają pieniądze za darmo - jest to oczywiście chwyt marketingowy stosowany przez większość firm tego typu specjalizujących się w pożyczkach internetowych. Nie ma w tym żadnego oszustwa, ani manipulacji. Pierwsza pożyczka jest naprawdę za darmo o ile spłacimy ją w terminie i nie korzystaliśmy wcześniej z usług danej firmy pożyczkowej. Pożyczki te są zwykle dostępne dla niewielkich kwot na krótki okres czasu do 30 czasem 60 dni. Ma to na celu przyzwyczajenie klienta do tego jak łatwo i szybko może dostać pieniądze. Oczywiście dana firma liczy, że za chwilę ten sam klient weźmie kolejną pożyczkę, która już nie jest darmowa, a raczej horrendalnie droga. Firmy pożyczkowe generują milionowe zyski w Polsce, zatem jest to bardzo lukratywny biznes. Sam Vivus podobno generuje rocznie prawie 100 milionowe zyski.

Nowa ustawa ma ograniczyć koszty pozaodsetkowe z 55% do 45%, a w przypadku chwilówek na 30 dni do 20%. To te chyba rzeczywiście znikną bo będą na 31 dni.

Firmy pożyczkowe będą musiały dokładniej weryfikować zdolność kredytową pożyczkobiorcy oraz jego dochody. Ustawa ma też ograniczyć idiotyczne zadłużanie się Polaków, spiralę zadłużenia itp.

Oczywiście przedstawiciele firm pożyczkowych są oburzeni informując, że nikt z nimi nie konsultował niczego i pożyczki te staną się nieopłacalne, a wiążą się z dużym ryzykiem.

O ile stacjonarne firmy pożyczkowe, które działają lokalnie rzeczywiście nie będą mogły obejść tej ustawy, to te internetowe typu Vivus, Wonga, Lendon i setki innych bez większego problemu i zmiany oferty będą mogły ominąć ustawę wynosząc się za granicę. Spora część firm pożyczkowych, których oferta ogranicza się do pożyczek internetowych tak właśnie działa z lokalizacją nieraz bardzo egzotyczną od Malty jak np. Ferratum Bank (to jeszcze unia europejska), skończywszy na jakichś zlokalizowanych na innych kontynentach. Internet nie ma granic.

Oczywiście brak siedziby w Polsce wiąże się z mniejszą wiarygodnością i kosztami, ale dla takich silnych marek jak Vivus, czy Wonga nie powinno to być problemem.

Trzeba też zaznaczyć, że jeżeli te firmy rzeczywiście wyniosłyby się za granicę, to te miliony podatku z zysków również zasilą budżety jakichś innych Państw, nie naszego.

Absolutnie nie chcę bronić tych firm, bo stosowanie RRSO na poziomie kilkuset procent jest karygodne, ale uważam, że nie można takich ustaw wprowadzać na gwałt, bo to rynek wart miliony.

Osobiście nigdy nie brałem takiej pożyczki i dziwię się ludziom, którzy biorą. No może poza tymi darmowymi dla nowych klientów. Bo na tym rynku konkurencja jest tak duża, że rzeczywiście te pożyczki są darmowe.

Źródła:
Antyhaczyk
Gazeta Prawna

KOMENTARZE

 • Autor
  Witam Pana serdecznie. Po raz pierwszy czytam Pana post i nareszcie jest ktoś, kto pisze ekonomicznie merytoryczne teksty. Sam jestem ekonomistą i lubię takie czytać. Rzadziej piszę, ale dlatego, że pochłania mnie raczej polityka, choć mam swoją firmę, ale to jest tak, że mając takową wolę zbyt dużo o niej nie mówić.

  Mam nadzieję, że będzie Pan częściej pisał.

  Pozdrawiam
 • @krzysztofjaw 08:30:01
  Witam serdecznie.
  Dziękuję, postaram się. Również pozdrawiam :)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30