Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
15 postów 46 komentarzy

Bankometr

Bankometr - bloger w tematyce finansowej

Po aferze KNF banki chcąc odzyskać kapitał dają 3,9%

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Pokłosie afery KNF - 3,9% w bankach Czarneckiego. Idea i Getin chcą odzyskać kapitał. Okazja, bezpieczna pod warunkiem rozłożenia kapitału do poziomu ochrony BFG.

O Aferze KNF na pewno wszyscy słyszeli. W wyniku szumu medialnego na temat oskarżeń korupcyjnych wystosowanych przez Leszka Czarneckiego wobec KNF Idea i Getin straciły sporo kapitału, który ludzie wypłacali. Oba banki przetrwały to bez większych problemów i pomocy z zewnątrz.

Teraz chcąc odzyskać kapitał oba banki wprowadziły wysokooprocentowane lokaty na 3,9% na 3-4 miesiące bez ograniczeń kwotowych. Podczas gdy lokaty promocyjne na takim poziomie zwykle mają ograniczenia kwoty maksymalnej do 10, czy 20 tys. złotych.  Dodatkowo obie lokaty można zerwać bez utraty odsetek w dowolnym momencie. Przetestowałem – przy zerwaniu lokaty od razy pieniądze wpływają na konto razem z należnymi odsetkami za okres trwania lokaty. Także taki depozyt jest w pełni płynny.

Także jest to niewątpliwie okazja dla osób z większym kapitałem i można to zrobić w pełni bezpiecznie rozkładając kapitał między oba banki do poziomu gwarancji BFG, która jest bardzo wysoka bo wynosi równowartość kwoty 100 000 euro , czyli około  429 tys. także w dwóch bankach można rozdysponować nawet ponad 850 tys. na 3,9% a nie jak to było dotychczas, że lokaty na 3,5-4% były tylko do 10 lub max 20 tys.

Chyba, że ktoś nie wierzy w BFG i że zadziałałby w razie czego tak sprawnie jak w przypadku Skoków, czy SK Banku. Fakt, że Idea i Getin to o wiele większe banki, ale gwarantem BFG jest państwo polskie. Jego niewypłacalność oznaczałaby bankructwo naszego kraju, a tak źle raczej nie będzie.  W takim wypadku zostaje tylko dziura w ogródku do przechowywania oszczędności.

Osobiście kibicuję i Idei i Getinowi, bo jak przejmie je jakiś inny bank na przykład Sandander to na polskim rynku zostanie kilka gigantów, a lokaty będziemy mieli oprocentowane na 1% poniżej inflacji, co już będzie czystą stratą. Nie bronię tych banków, nie popieram praktyk bankowych i wciskania ludziom różnych dziwnych produktów inwestycyjnych. Nigdy nie zakładam żadnych lokat strukturyzowanych, polisolokat, nie kupuję obligacji korporacyjnych i innych tworów, tylko zwykłe lokaty bo cenię sobie bezpieczeństwo, a tego typu produkty moim zdaniem są tak oszacowane na podstawie prawdopodobieństwa, że jest to często naciąganie klientów i wszystkie banki to robią. Jednak jak ktoś korzysta tylko z normalnych lokat i kont, nie kusi go większy zysk, to Idea i Getin zawsze miały najlepszą ofertę. Także mam nadzieję, że nie przejmie ich żaden zagraniczny wielki „banczor” i wchłonie ich klientów.

 Aktualizacja: 

Już obniżają oprocentowanie tej lokaty nowe środki do 3,4%: https://antyhaczyk.blogspot.com/2019/01/getin-bank-e-lokata-nowe-srodki.html

Więcej na temat tych lokat oraz alternatywnych lokat w innych bankach, które dają jeszcze w miarę dobry procent można przeczytać tutaj: https://antyhaczyk.blogspot.com/2018/11/alternatywy-idea-bank-getin-gdzie-przeniesc.html Oczywiście w innych bankach trzeba pogodzić się już z niższym oprocentowaniem, ale jak ktoś nie wierzy w BFG to może mimo wszystko woleć przenieść pieniądze.

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30