Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
14 postów 45 komentarzy

Bankometr

Bankometr - bloger w tematyce finansowej

EFL Leasing: Kojarzenie brandu z instytucją publiczną

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Marketingowe kojarzenie marki, brandu z instytucją publiczną - państwową lub europejską, w celu wzbudzenia zaufania.

Coraz częściej zauważam w branży finansowej próby pewnego zabiegu marketingowo-psychologicznego. Otóż polega to na nadawaniu firmom prywatnym nazw, które mają wywołać skojarzenie z instytucją publiczną nawiązującą do państwa polskiego lub do jakiejś instytucji europejskiej.

Tytułowy EFL to skrót od Europejski Fundusz Leasingowy - jest to spółka oferująca leasing, podlegająca pod bank Credit Agricole. Nazwa brzmi jak jakaś instytucja Unii Europejskiej. Przez co wywołuje skojarzenia z wiarygodnością, bezpieczeństwem, stabilnością.

Oczywiście są to tylko moje subiektywne podejrzenia o celowość takiego nazewnictwa. Nie wiem czy taki był cel, ale takie skojarzenia może moim zdaniem wywoływać.

Jest to dość sprytny zabieg tworzenia nazwy firmy. EFL jest firmą, a w zasadzie korporacją stricte komercyjną. EFL tyle ma wspólnego z funduszami europejskimi, że funkcjonuje w Europie i na tym się kończy związek EFL z funduszami Unii Eurpejskiej.

Inne przykłady:

Polskie Doradztwo Finansowe - polskie, bo działa w polsce, ale to doradcy, którzy sprzedają produkty finansowe. Z tego co wiem odwiedzając ludzi w domach. Samej tej formy sprzedaży może nie będę komentował, ani też jakości produktów i sposobów przekonywania - raz mnie odwiedzili w domu właśnie. Zgodziłem się na prośbę kolegi, który tam pracował (nie za długo z resztą).

Polskie Towarzystwo Ekonomiczne - firma organizująca szkolenia. To już może razi niż powyższy przykład, ale też polskie bo działa w Polsce, a towarzystwa i stowarzyszenia raczej kojarzą się z działalnością społeczną.

Dość ciekawym przykładem może być też nazwa banku Pekao, która kojarzy się z PKO BP. Chociaż bank Pekao wywodzi się ze spółki państwowej.

Źródła:

Leasing EFL (opinia) https://antyhaczyk.blogspot.com/2018/09/efl-leasing-opinie-europejski-fundusz.html

Wikipedia https://www.wikipedia.org

KOMENTARZE

  • @ autor
    W Polsce działa jeszcze Skarbnica Narodowa Sp. z o.o z kapitałem zakładowym 50000 zł. Zajmująca się sprzedażą złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich i medali okolicznościowych, której nazwa również sugeruje skojarzenie z Mennicą Polską.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31