Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
15 postów 46 komentarzy

Bankometr

Bankometr - bloger w tematyce finansowej

Konto BGŻOptima. Opinie czy ma to sens?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dlaczego konto BGŻOptima nie sprawdzi się do systematycznego oszczędzania.

BGŻOptima oferuje dość nietypowe konta oszczędnościowe, ze swoim Kontem Smart na czele.

Dlaczego nietypowe? Otóż zazwyczaj konto oszczędnościowe w praktycznie każdym innym banku jest przypięte do konta osobistego, a tego rodzaju rachunków w ogóle nie ma w ofercie BGŻOptima. Konto oszczędnościowe powiązuje się z rachunkiem osobistym w innym banku. Może być to nawet konto w BGŻ BNP Paribas, ale poza BGŻOptimą. Może to być nieco uciążliwe, bo przelew do innego banku nie jest natychmiastowy w przypadku wypłaty środków. Aczkolwiek obecnie przelewy bardzo szybko dochodzą.

Dla jednych będzie to zaletą, bo nie trzeba zakładać kolejnego konta osobistego, dla innych wadą, bo nie da się natychmiastowo

Druga nietypowa cecha, to fakt, że można z niego za darmo wypłacać pieniądze dowolną ilość razy w miesiącu bez ponoszenia jakichkolwiek opłat. Podczas gdy w innych bankach mamy zazwyczaj darmową jedną wypłatę z konta oszczędnościowego w miesiącu kalendarzowym, a kolejne już są płatne i to z dość sporą prowizją, ponieważ są traktowane jako wypłaty awaryjne.

Kolejna kwestia to oprocentowanie. Otóż te oprocentowanie Konta Smart w BGŻOptima z reklam ma oczywiście charakter promocyjny. Promocja dotyczy nowych środków, czyli pieniądze które wpłacamy są objęte promocyjnym oprocentowaniem tylko jakiś czas, dopóki są uznawane za nowe środki. Gdy już nie są nowymi środkami oprocentowanie na koncie jest na tyle niskie, że nie pokrywa nawet inflacji, a tym samym konto to nie nadaje się do długookresowego systematycznego oszczędzania. Ponieważ uwzględniając inflację będziemy realnie ponosić stratę, a nie zysk ze względu na większy spadek wartości pieniądze od oprocentowanie konta poza promocją.

Nie stawia to jednak konta Smart w BGŻOptima na gorszej pozycji obok kont oszczędnościowych innych banków, gdzie mamy jeszcze gorszą sytuację, bo promocyjne oprocentowanie z reklam jest na 2-3 miesiące od założenia konta, po czym spada do poziomu poniżej inflacji. Tym samym można stwierdzić, że żadnego konto oszczędnościowe nie nadaje się do systematycznego oszczędzania, a przynajmniej takiego nie znam. Nie polecę też żadnych kombinowanych produktów inwestycyjnych, czy inwestycji połączonych z depozytem, bo te bardzo często przynoszą zamiast zysku straty. W najlepszym wypadku wychodzą na 0. Jeśli mamy produkt z ochroną kapitału. Przy czym zero w długim okresie to jeszcze większa strata niż mizerny procent na koncie oprocentowanym poniżej inflacji.

Nie twierdzę, że konto Smart w BGŻOptima jest złe. Przede wszystkim zakładając je mamy dostęp do atrakcyjnych lokat dla nowego klienta (a dokładniej klienta, który nie posiadał umowy o żaden produkt w BGŻOptima przynajmniej przez jeden rok). Mam tu na myśli lokatę bezkarną i lokatę bezkompromisową, z których można skorzystać tylko na etapie składania wniosku o konto Smart. Po jego założeniu nie da się już wysłać wniosku o lokatę bezkompromisową lub lokatę bezkarną. Są to dwie 3-miesięczne lokaty, z możliwością zerwania bez utraty odsetek. Po ich zakończeniu można zamknąć konto Smart z poziomu panelu bankowości internetowej BGŻOptima. Jest to dość wygode rozwiązanie.

Szczegółowy opis lokaty bezkompromisowej i lokaty bezkarnej w BGŻOptima https://antyhaczyk.blogspot.com/2015/03/bgz-optima-opinie-lokata-bezkarna-konto.html

Konto Smart w BGŻOptima nadaje się za to bardzo dobrze jako rachunek do krótkookresowego przetrzymania środków, jeśli akurat nie mamy co z nimi zrobić. Wtedy nie będą leżały na rachunku osobisty bez oprocentowania, a jednocześnie zawsze załapią się na promocyjne oprocentowanie jako nowe środki. Na przykład w sytuacji, gdy nie mamy na oku żadnej ciekawej lokaty. BGŻOptima systematycznie odnawia okresy promocyjnego oprocentowania. Zawsze są podane na ich stronie w opisie konta Smart.

Konto to jednak nie nadaje się do systematycznego oszczędzania podobnie jak wszystkie inne konta oszczędnościowe w innych bankach.

KOMENTARZE

  • Olbrzymie PLUSY ma konto w Banku Pocztowym bo...
    u mnie poczta czynna od 7.00 do 19.30 a w soboty od 7.00 do 13.30 SUPER bo WSZYSTKO mogę w tym czasie i w jednym miejscu załatwić,
    Jednym słowem BEZKONKURENCYJNE zalety

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30