Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
15 postów 46 komentarzy

Bankometr

Bankometr - bloger w tematyce finansowej

Leasing najlepszy tani sposób na samochód luksusowy?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wielu młodych przedsiębiorców jako pierwszą inwestycję kupuje luksusowy samochód biorąc go w leasing, co nie jest zbyt rozsądne.

Na przestrzeni ostatnich lat nietrudno zauważyć jak dużo pojawiło się na polskich drogach drogich, nowych samochodów – od luksusowych modeli Mercedesów, BMW, Volvo, po Porsche i droższe...

Oczywiście poniekąd jest to efektem rozwoju gospodarczego kraju. Warto jednak zauważyć, że większość tych pojazdach jest samochodami w leasingu. Na ile luksusowe auto jest potrze do prowadzenia działalności w to już nie wnikam.

Leasing dla normalnie funkcjonującej firmy jest często najlepszą i najtańszą formą finansowania zakupu samochodu. Jednak nie dla każdej. Chodzi oczywiści o możliwość wliczenia faktur za czynsze leasingowe w koszy, co pozwala zmniejszyć płacone podatki. Jeżeli firma nie uzyskuje przychodów przewyższających koszty, czyli nie generuje zysku i nie płaci systematycznie wysokich podatków, to leasing nie będzie już tak opłacalny dla takiego przedsiębiorstwa. Niemniej jednak leasing przy sprzyjających warunkach może okazać się tańszy niż zakup samochodu ze środków własnych. Na przykład za gotówkę. Dlatego też leasing samochodów stał się tak popularny w ciągu ostatnich lat i nastąpił wręcz rozkwit firm, które się tym zajmują.

Można też zauważyć, że wiele młodych osób, które otwierają działalność gospodarczą, pierwsze co robi to bierze luksusowy samochód w leasing. Może i jest to opłacalne, ale niezbyt rozsądne. Młoda firma narażona jest szczególnie na wszelkie wahania koniunktury, zmiany na rynku, nie jest zwykle stabilna w kwestii rentowności, a faktury od leasingu trzeba płacić. To też często pojawiają się ogłoszenia o sprzedaży auta w leasingu, który jeszcze nie jest spłacony. Odbywa się do bodajże na zasadzie cesji leasingu. No ale cóż, każdy ma swój rozum i jest kowalem swojego losu.

Czy leasing jest rzeczywiście taki fajny dla młodego przedsiębiorcy?

Otóż nie do końca. Przed wszystkim dla firmy, która nie ma stabilnych dochodów nie zawsze będzie taki opłacalny. Poza tym rata, a dokładniej mówiąc czynsz leasingowy to wprawdzie podstawowy, ale nie jedyny koszt związany z leasingiem. Trzeba również uwzględnić ubezpieczenie i opłaty dodatkowe. O czym często młodzi przedsiębiorcy nie pamiętają.

Zaczynamy od wkładu własnego – zwykle około 10% wartości samochodu, potem opłata rejestracyjna kilkaset złotych, plus w zależności od firmy leasingowej inne opłaty startowe. Kolejny koszt to ubezpieczenie – zwykle bierze się je od firmy, która ma umowę z leasingiem, ponieważ za zewnętrzne ubezpieczenie, które sami sobie znajdziemy leasing doliczy nam kilkaset złotych opłaty.

O ile w pierwszym roku ubezpieczenie samochodu w leasingu prawdopodobnie będzie na akceptowalnym poziomie, to możemy się przygotować, że w drugim lub trzecim roku już znacznie zdrożeje. Bywa, że o 30 i nawet więcej procent. W skrajnych przypadkach nawet do 50%. Taką strategię cenową prowadzą towarzystwa ubezpieczeniowe dla samochodów w leasingu. Koszt ubezpieczenia luksusowego samochodu w pełnym pakiecie OC, AC może to rocznie kilka tysięcy złotych, w zależności oczywiście od wartości samochodu. Czasem warto zmienić ubezpieczyciela na innego i ponieść opłatę za zmianę, bo kwota jakiej żąda firma ubezpieczeniowa za odnowienie polisy na kolejny rok często jest wyższa niż ta opłata (zwykle 400-500zł). Można też trochę powalczyć i ponegocjować, przedstawić alternatywną ofertę, dzięki czemu możemy zwykle liczyć, że oferta od aktualnego ubezpieczyciela również zostanie obniżona.

Ogólnie tani leasing jest dobrym sposobem na zakup samochodu na firmę, ale warto liczyć siły na zamiary, dokładnie się przygotować i poznać ofertę oraz wszelkie opłaty i nie koniecznie kupować auto, którego nie będziemy w stanie spłacić. Tym bardziej, że rozwijanie działalności gospodarczej w pierwszych latach nie jest łatwe i można te środki przeznaczyć rzeczywiście na rozwój firmy, zamiast na realizację swojego marzenia o luksusowym samochodzie. Na to też przyjdzie pora.

Źródła:

1. Artykuł Najlepszy Tani Leasing Samochodu https://antyranking.blogspot.com/2017/02/najlepszy-leasing-najtanszy-gdzie.html - Gdzie i jaki leasing wybrać na samochód.

2. Najtańszy Leasing Samochdów https://www.eit-centrum.waw.pl/najtanszy-leasing-gdzie/ Najlepszy Tani Leasing Samochodowy – Gdzie? Który wybrać? [na samochód]

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30