Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
15 postów 46 komentarzy

Bankometr

Bankometr - bloger w tematyce finansowej

Oprocentowanie lokat poniżej inflacji

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Obecnie inflacja wynosi już 2,5%, a więc wszystkie lokaty z mniejszym oprocentowaniem nie generują zysku, a stratę. To gdzie tu zasadność podatku Belki?

Od dłuższego czasu mamy w Polsce rekordowo niskie stopy procentowe. Celem takiej polityki pieniężnej jest napędzanie gospodarki. Efektem niskich stóp procentowych jest z kolei również rekordowo niskie oprocentowanie lokat bankowych. W zasadzie, mimo że obniżki stóp procentowych zakończyły się już dawno, to banki idąc za trendem, jeszcze przez wiele miesięcy obniżały oprocentowanie lokat. Wynikało to prawdopodobnie z faktu, że analitycy banków nie spodziewali się podwyżek stóp w niedalekiej podówczas przyszłości. W efekcie mamy obecnie chyba najniżej oprocentowane lokaty w historii, a przynajmniej w tej jej części jaką ja osobiście pamiętam.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy tempo wzrostu gospodarczego wzrosło, pojawiło się też 500+ stymulujące w jakimś stopniu popyt wewnętrzny i mimo że obecny wzrost gospodarczy polega raczej na wzroście konsumpcji niż produkcji i inwestycji, to skutkuje on wzrostem inflacji, która coraz bardziej się rozpędza. (Inflacja oczywiście oznacza wzrost cen i spadek wartości nabywczej pieniądza. Dodatkowo ta mierzona na podstawie określonego koszyka, nie do końca pokrywa się ze wzrostem cen produktów podstawowych, takich jak np. żywność. Ceny dóbr podstawowych rosną jeszcze szybciej).

Rząd na dany moment chce zapewne utrzymać i zwiększać dotychczasowe tempo wzrostu gospodarczego, więc raczej nie można się spodziewać fali podwyżek stóp procentowych, chyba że inflacja zacznie dochodzić do niebezpiecznego dla gospodarki poziomu.

Jeżeli inflacja wynosi 2,5%, a realna (odczuwalna) zapewne więcej, to wszystkie lokaty oprocentowanie poniżej 2,5% powinno się traktować jako stratę, a nie zysk. Do tego dochodzi podatek Belki, czyli od zysków kapitałowych w wysokości 19%, który potrącany jest od wszystkich odsetek. Warto jednak postawić pytanie, gdzie w przypadku lokat jest zatem owy zysk?

Wprawdzie są jeszcze na rynku lokaty z oprocentowaniem przewyższającym próg inflacji, ale zwykle są to lokaty promocyjne. Oprocentowanie lokat: https://antyhaczyk.blogspot.com/2017/11/oprocentowanie-lokat-w-ktorym-banku-najlepsze.html

Lokaty oprocentowane powyżej inflacji najczęściej są tylko dla nowych klientów, ograniczone do niewielkich kwot, na krótki czasu (najczęściej do 3 miesięcy). Często też wiążą się z zakładaniem konta w danym banku, a niejednokrotnie ze spełnianiem jakichś określonych, stawianych przez bank warunków odnośnie wpływów na konto, płatności kartą itp. Można je traktować tylko jako chwilowe rozwiązanie dla niewielkiego kapitału.

Mamy oszczędzać, ale nie za bardzo mamy na czym (w sensie możliwości lokowania gromadzonego kapitału na przyszłość), a ryzykowne inwestycje, fundusze, giełda itp. nie każdemu odpowiadają, bo najzwyczajniej niosą za sobą całkiem realne ryzyko duży strat – utraty sporej części oszczędności.Z lokei inwestowanie w nieruchmości wymaga posiadania już całkiem sporego kapitału i oczywiście odpowiedniej wiedzy.


 

 

KOMENTARZE

 • @
  Pieniądz Polaka (lokaty) jest wart "mniej niż zero" (o tym właśnie Pan pisze), ale już pieniądz "bankstera" (żydowskiego?) (pożyczki/raty) jest "wart" 10-20-50 i więcej % w odsetkach.
  A niby to ta sama złotówka...
  Widać tylko niby.

  Może ludzie w końcu powinni ZREZYGNOWAĆ z bycia dojonymi "za pośrednictwo" i przejść na pożyczanie sobie wzajemnie?
  Bo w sumie w dzisiejszych czasach "rezerwy cząstkowej" i tak banki nie mają REALNEGO pokrycia na kredyty, a już zwłaszcza np w złocie...

  Kluczowe może być tu stanowisko jakie w końcu zajmą Chiny względem bitcoina, zabronią, czy zezwolą.
 • @Repsol 19:30:26
  Zostaje wrócić (jak bodajże właśnie Chiny) do parytetu ZŁOTA na walucie...
  Bo bez chińskiego rynku (wielkość) można dość marnie prorokować bitcoinowi, niestety.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30