Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
15 postów 46 komentarzy

Bankometr

Bankometr - bloger w tematyce finansowej

Ubezpieczenia: Zabezpieczenie czy wyrzucanie pieniędzy?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ubezpieczenia, to olbrzymia część rynku finansowego. Poczucie bezpieczeństwa jest potrzebą, na której można sporo zarobić.

 

 

W piramidzie potrzeb Maslowa bezpieczeństwo jest tuż nad podstawą, którą stanowią potrzeby fizjologiczne w hierarchii potrzeb ludzkich zaspokajanych w pierwszej kolejności. Człowiek chce się czuć bezpieczny i dla większości osób jest to bardzo istotne w życiu. Oczywiście nie dla wszystkich, ale ogólnie można uznać, że cenimy sobie poczucie bezpieczeństwa i jesteśmy w stanie za nie sporo zapłacić.

Pytanie jednak na ile ubezpieczenie zapewnia nam realne bezpieczeństwo.  Sama idea ubezpieczenia polega na składaniu się ogółu na wypadek / nieszczęśliwe zdarzenie, który przydarzy się jednostce z tego ogółu osób ubezpieczonych. Statystycznie patrząc suma składek musi znacząco przekraczać ewentualne koszty, żeby dana oferta ubezpieczenia była opłacalna dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Jak widać po ilości towarzystw ubezpieczeniowych, agentów, pośredników i brokerów relacja ryzyka konieczności wypłaty odszkodowania w stosunku do zysków ze składek jest ewidentnie bardzo opłacalna.

Jednak wypadki chodzą po ludziach i każdy gdzieś tam jednak chce, a w niektórych przypadkach jak ubezpieczenia OC (komunikacyjne), musi się ubezpieczyć, bo wymagają tego na przykład przepisy prawne. Ubezpieczeń jest bardzo wiele - ubezpieczenia turystyczne (na podróż, od sportów ekstremalnych),  pakiety medyczne i ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia majątkowe mienia, domów, mieszkań , firm, rolników (od utraty plonów) i wiele, wiele innych. Każdy dobiera je według własnych potrzeb poczucia bezpieczeństwa.

Niestety w praktyce bezpieczeństwo finansowe gwarantowane przez towarzystwo bywa złudne. Przede wszystkim większość osób kupujących ubezpieczenie nie czyta OWU – czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, które obok umowy są jednym z kluczowych dokumentów określających zakres ochrony i warunki ewentualnej wypłaty odszkodowania. Ubezpieczamy coś nie wiedząc dokładnie od czego to ubezpieczamy. Nie jest to zbyt rozsądne podejście. Skoro już płacimy za jakieś ubezpieczenie, warto dokładnie wiedzieć za co płacimy i na co możemy liczyć.

Z Ubezpieczycielami czasem bywa tak, że bez problemu wypłacają drobne kwoty. Praktycznie od ręki. Jednak gdy chodzi już o duże sumy, czy dożywotnie renty, bronią się rękami i nogami, a prawników mają najlepszych. Są to oczywiście sporadyczne przypadki, chociaż oglądając różne reportaże w mediach na ten temat można odnieść inne wrażenie.

W każdym razie bardzo ważne jest aby wybrać dobre ubezpieczenie i wiedzieć co dokładnie obejmuje. Tanie ubezpieczenia zwykle mają okrojony zakres ochrony i niewystarczające sumy ubezpieczeniowej.

Źródła:

TCU Ubezpieczenia http://tcubezpieczenia.pl Tarnowskie Góry, 2017

KOMENTARZE

 • @ Autor
  "Ubezpieczenia: Zabezpieczenie czy wyrzucanie pieniędzy?"

  1. Wysokość świadczeń może być ustalana globalnie.

  2. Ubezpieczenia to nie wyrzucanie pieniędzy - to kastrowanie popytu. A potem gospodarki. W rezultacie demografii.

  3. Ubezpieczeniem może być obywatelstwo. Potwierdzone dowodem.

  4. Na świadczenia można się składać przez budżet. Wystarczy podatek od konsumpcji. Na wszystkie wydatki państwa.

  5* - za poruszenie ważnego tematu.

  Zuśny Jasiek jestem ;-)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30