Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
15 postów 46 komentarzy

Bankometr

Bankometr - bloger w tematyce finansowej

InBank nowy bank w PL

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W Polsce niedawno zadebiutował nowy bank z Estonii z tanim kredytem i wysoko oprocentowanymi lokatami. Jednak depozyty w nim nie są objęte ochroną polskiego BFG, a jego estońskiego odpowiednika.

Pochodzący z Estonii InBank jest dość nietypowym bankiem, strona przypomina nieco firmę pożyczką, a na pierwszym planie pojawia się kredyt online, który zdobył 1 miejsca w rankingach 3 portali, z tą jednak różnica, że to bank, a nie firma pożyczkowa o oprócz kredytu oferuje również wysoko oprocentowane lokaty długookresowe. Wyższe niż w naszych bankach.

 

InBank niedawno uzyskał akredytację i zezwolenie na działalność w Polsce od KNF, z tym jednak warunkiem, że ma zaznaczać na swojej stronie, że depozyty są objęte ochroną estońskiego odpowiednika naszego BFG.

Pojawia się zatem następujące pytanie: Czy w przypadku upadłości banku przyjdzie nam jechać po nasze pieniądze do Estonii? W zasadzie nie wiem jak działa ten estoński fundusz gwarancyjny, ale w przypadku naszego BFG, gdy bank ogłasza upadłość, to na stronie BFG pojawia się informacja za pośrednictwem których oddziałów banków w Polsce będą dokonywany wypłaty. Można przypuszczać, że w przypadku estońskiego funduszu gwarancyjnego może być podobnie.

Oczywiście upadłość banków to rzadkość. Jednak nie jest to niemożliwe, co zresztą ostatnio mieliśmy możliwość zobaczyć na przykładzie spółdzielczego SK Banku.

Jeśli chodzi zaś o kredyt, to rzeczywiście czytając opinie o InBank wydaje się bardzo atrakcyjny i tani na tle polskich banków. Nie jest to może pierwszy bank, który wprowadza kredyt internetowy, bowiem już wcześniej inne banki jak Getin, BGŻ PNB Parbisa, czy Nest Bank również wprowadziły podobne oferty jedna z wyższym RRSO niż InBank. Popularność tak zwanych pożyczek chwilówek, które są o wiele droższe, a i tak cieszą się sporą popularności skłania coraz więcej banków do oferowania kredytów internetowych.

InBank z tak tanim kredytem ma szansę sporo zdziałać na polskim rynku, ale przyjdzie mu jeszcze poczekać na sukces, bo najpierw musi zdobyć zaufanie klientów. Pierwszym krokiem mogłoby być wprowadzenie ochrony polskiego BFG dla oddziału działającego w Polsce.

Co ciekawe, w ofercie banku nie ma w ogóle kont, są tylko lokaty i kredyty. Może polski rynek typowych usług bankowych jest już zbyt ciasny dla nowych banków i bank stawia tylko na pozyskiwanie kapitału z lokat i udzielanie kredytów, bo na tym polu nadal jest popyt, aczkolwiek darmowe konto bez warunków również pomogłoby bankowi w zdobywaniu popularności. Chociaż od kiedy Nest Bank takowe wprowadził to już pojawiło się także w Idea Banku i bodajże również w BGŻ PNB Paribas.

W każdym razie im większa konkurencja na rynku bankowym tym lepiej dla klientów. Jeżeli bank okaże się pewny i bezpieczny, to życzę im sukcesu. W Estonii podobno przejęli bardzo dużą część rynku kredytowego.

KOMENTARZE

  • znowu coś parabankowego?
    "Jednak depozyty w nim nie są objęte ochroną polskiego BFG, a jego estońskiego odpowiednika."

    Ciekawe, czy po Amber Gold Polacy na to pójdą... Pewnie tak, bo w tym kraju może zdarzyć się wszystko. (Także to, że Marcin Plichta ukrył złoto klientów przed chcącymi położyć na nim łapę organami państwa polskiego (oczywiście taki scenariusz ma 0,1% szans prawdopodobieństwa, ale u nas wszystko jest możliwe).

    Współczuję uczciwym podmiotom, jak ten estoński bank, rozpoczynania działalności w Polsce po Amber Gold.
  • @maharaja 08:24:45
    Też o tym myślałem właśnie. No pewnie będą mieć obawy, ja bym miał. Mogliby postarać się o ochronę polskiego BFG, to by na pewno podniosło ich wiarygodność i zaufanie, które po Amber Gold, SKOKach i SK Banku jest w Polsce bardzo ograniczone do mało znanych banków. Z resztą nie bez powodu.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30