Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
15 postów 46 komentarzy

Bankometr

Bankometr - bloger w tematyce finansowej

Świeczki zapachowe trują

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dzisiejszy artykuł nie będzie jak zwykle dotyczył finansów, ale będzie o zdrowiu. Ostatnio bardzo popularne stały się świece zapachowe, a nieliczne osoby zdają sobie sprawę, że uwalniane przez nie substancje mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Zainteresowałem mnie ten temat, gdyż moja wybranka systematycznie zapala w domu świece zapachowe, ponieważ lubi jak ładnie u nas pachnie. Czasami mnie aż mdli od tego zapachu, a jak się okazuje,  nie jest to wcale obojętne dla naszego zdrowia.

Używa ich bardzo często ze względu na przyjemny zapach i są też ładną ozdobą. Nie zdawaliśmy sobie jednak sprawy z zagrożeń wynikających z substancji, które taka świeca uwalnia do powietrza, którym to przecież oddychamy.

Zagraniczni, a dokładniej amerykańscy naukowcy przeprowadzili eksperyment polegający na pozostawieniu zapalonej świeczki w zamkniętym pomieszczeniu. Paliła się tak przez kilka dobrych godzin. W pomieszczeniu  znajdował się również filtr wychwytujący szkodliwe substancje. Zapalona świeca parafinowa wyemitowała do powietrza szereg toksycznych substancje szkodliwych dla człowieka.

Między innymi był to toulen, który powoduje silne bóle głowy oraz benzen, który jest rakotwórczy. Owe toksyny uwalniane są podczas palenia świec, szczególnie w przypadku świeczek wykonanych z parafiny o słabej jakości parafiny. Dlatego też należy szczególnie wystrzegać się tanich świec. W zasadzie sama szkodliwość świec jest znikoma, gdy zapalamy je sporadycznie. Jednak gdy jesteśmy zamknięci w słabo wentylowanym pomieszczeniu jak łazienka, w której wentylacja nie działa tak jak powinna i zapalamy kilka świec jednocześnie symulując sobie prywatne SPA, to już wdychamy sporo tego świństwa..  W zamkniętych pomieszczeniach opary trudno się ulatniają, więc wdychamy ich więcej i mają większy wpływ na organizm.

Szczególnie niebezpieczne są wspomniane świeczki wytworzone taniej parafiny i dodatkowo nasączane sztucznymi olejkami eterycznym. Jest to czysta chemia, która w procesie spalania wytwarza szereg toksyn. Ludzie boją się smogu, a sami sobie zatruwają powietrze w domach. Jeśli już palimy takie świece, warto chociaż pamiętać o dokładnym przewietrzeniu pomieszczenia.  Istotne  jest także przycinanie knota, co ogranicza ilość emitowanego w powietrze dymu. 

Jeśli lubimy często palić świece zapachowe to lepiej wybierać te droższe o pewnym pochodzeniu.

Czarne świeczki zapachowe

fot. Świece Korleone

W ramach wspomnianego eksperymentu przetestowano  także świece z wosku pszczelego i soi. Okazało się, że podczas ich palenia nie trzeba się, aż tak obawiać uwalnianych do powietrza substancji jak w przypadku sztucznych świec parafinowych. Są znacznie droższe, ale też bezpieczniejsze w sensie zdrowotnym od swoich parafinowych odpowiedników.

Nie tylko tanie świece zapachowe uwalniają szkodliwe substancje, ale także niegdyś bardzo popularne kadzidła.  Najgroźniejsze są kadzidełka z drewna sandałowego i agarowego - Ich dym zawiera substancje odpowiedzialne za negatywne w skutkach mutacje DNA i podobno jest jeszcze  bardziej szkodliwy od dymu z papierosów. Substancje te są szczególnie groźne  są dla kobiet w ciąży.

Źródła:
[1] kobietyn.eu
[2] https://wirtualny.slask.pl
[3] https://tokefem.jimdo.com

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30