Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
14 postów 45 komentarzy

Bankometr

Bankometr - bloger w tematyce finansowej

Najlepsze lokaty z kontem i bez. Banki i promocje

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dlaczego nie ma sensu zakładać konta ze względu na lokatę bankową.

 

 

Obecnie na rynku lokat panuje procentowa zapaść. W dużych bankach są już poniżej 1%. W mniejszych w porywach do 2-2,5%. Na rynku pojawiają się jednak nadal lokaty promocyjne z lepszym oprocentowaniem, które często wymagają spełnienia jakiegoś warunku.

Przede wszystkim pełnią one rolę wabika, który ma przyciągać nowych klientów i nakłaniać do zakładania konta. Lokaty tego typu mają rzeczywiście zwykle mocny procent na tle pozostałej oferty danego banku.  Najlepsze wahają się od 3,5 do nawet 4% co dzisiaj jest bardzo wysokim oprocentowaniem. Są one zwykle dostępne dla kwot ograniczonych do 10 tys. zł na okres 1-3 miesięcy i wymagają otwarcia konta w danym banku.  Policzmy zatem ile wart jest ten „duży” procent. Jest to bardzo łatwe do policzenia:

 

Powiedzmy 10 000 zł * 1,5% (różnica w oprocentowaniu w stosunku do lokaty poza promocją)

Daje nam to 150 zł, ale to w stosunku rocznym, a lokata jest w najlepszym wypadku na 3 miesiące więc podzielmy tą kwotę przez 4 i otrzymamy w przybliżeniu mniej więcej 38 zł. To jeszcze nie wszystko – należy jeszcze odjąć podatek belki 19%, czyli nasz zysk z odsetek będzie większy od zysku ze zwykłej lokat o niecałe 31 zł.

Jeżeli ktoś uważa, że warto dla takich pieniędzy zmieniać bank i zakładać konto, które często ma jakieś opłaty, prowizje i warunki stawiane klientowi związane z aktywnym korzystaniem z konta, to nie będę polemizował.

Jeśli nawet jest darmowe bez warunków i się z niego nie korzysta, to trzeba będzie zamknąć je kiedyś, bo nawet jak nie ma opłaty bank takowe może zawsze wprowadzić. Większy zysk już nawet przynoszą te promocje i premie niż taka lokata.

Wprawdzie jest kilka lokata z względnie wysokim jak na dzisiejsze warunki oprocentowaniem dla nowych klientów dostępnych bez zakładania konta, ale jest ich bardzo niewiele. Do najlepszych moim zdaniem należy lokata Happy w Idea Banku i jej odmiany (PRO i Plus). Wśród zebranych z różnych banków ofert i opublikowanych tutaj lokat bez otwierania konta  jest jeszcze kilka innych, ale już znacznie słabiej oprocentowanych.

Poza lokatą Happy dość ciekawa jest jeszcze lokata Bezkarna i Bezkompromisowa w BGŻ Optima. Wymagają one wprawdzie otwarcia rachunku, ale oszczędnościowego, a nie konta osobistego.  Mo zakończeniu lokaty można je zamknąć przez Internet po zalogowaniu do systemu.

Celkowo nie poruszyłem nawet tematu lokat z funduszami, strukturyzowanych i innych sprytnych tworów bankierów, bo zwykle się na nich traci, a w przypadku tych z gwarancją kapitału, po prostu nie zarabia. Są one zwykle zakładane na 3-5 lat, a w takim okresie przy dużych kwotach brak jakiegokolwiek zysku to realna strata.

Lokaty wprawdzie nie są metodą inwestowania, a raczej służą do przetrzymywania kapitału z niewielkim zyskiem, ale za to są jedną z najbezpieczniejszych form gromadzenia oszczędności i niestety nie mają alternatywy o równym poziomie bezpieczeństwa.

 

 

KOMENTARZE

 • @
  Gdyby Polacy potrafili być "z gruntu uczciwymi" to mogli be sobie pożyczać WZAJEMNIE, choćby na 5%...
  OBIE strony byłyby "do przodu", a tylko wiadoma nacja miałaby problem :)
 • @laurentp 15:45:43
  No tak banki nie byłyby potrzebne, ale niestety realnie jest duże ryzyko, że ktoś tych pieniędzy nam po prostu nie odda. Firmy pożyczkowe jednak zarabiają, ale to mają ryzyko wkalkulowane w absurdalne, kosmiczne odsetki.
 • ...
  Idea Bank jakoś tak konkuruje z BGŻOptima, bo jak ten obniży oprocentowanie dla sowich promocyjnych lokata, to zaraz potem Idea też obniża.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31