Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
15 postów 46 komentarzy

Bankometr

Bankometr - bloger w tematyce finansowej

Najlepsze lokaty z kontem i bez. Banki i promocje

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dlaczego nie ma sensu zakładać konta ze względu na lokatę bankową.

 

 

Obecnie na rynku lokat panuje procentowa zapaść. W dużych bankach są już poniżej 1%. W mniejszych w porywach do 2-2,5%. Na rynku pojawiają się jednak nadal lokaty promocyjne z lepszym oprocentowaniem, które często wymagają spełnienia jakiegoś warunku.

Przede wszystkim pełnią one rolę wabika, który ma przyciągać nowych klientów i nakłaniać do zakładania konta. Lokaty tego typu mają rzeczywiście zwykle mocny procent na tle pozostałej oferty danego banku.  Najlepsze wahają się od 3,5 do nawet 4% co dzisiaj jest bardzo wysokim oprocentowaniem. Są one zwykle dostępne dla kwot ograniczonych do 10 tys. zł na okres 1-3 miesięcy i wymagają otwarcia konta w danym banku.  Policzmy zatem ile wart jest ten „duży” procent. Jest to bardzo łatwe do policzenia:

 

Powiedzmy 10 000 zł * 1,5% (różnica w oprocentowaniu w stosunku do lokaty poza promocją)

Daje nam to 150 zł, ale to w stosunku rocznym, a lokata jest w najlepszym wypadku na 3 miesiące więc podzielmy tą kwotę przez 4 i otrzymamy w przybliżeniu mniej więcej 38 zł. To jeszcze nie wszystko – należy jeszcze odjąć podatek belki 19%, czyli nasz zysk z odsetek będzie większy od zysku ze zwykłej lokat o niecałe 31 zł.

Jeżeli ktoś uważa, że warto dla takich pieniędzy zmieniać bank i zakładać konto, które często ma jakieś opłaty, prowizje i warunki stawiane klientowi związane z aktywnym korzystaniem z konta, to nie będę polemizował.

Jeśli nawet jest darmowe bez warunków i się z niego nie korzysta, to trzeba będzie zamknąć je kiedyś, bo nawet jak nie ma opłaty bank takowe może zawsze wprowadzić. Większy zysk już nawet przynoszą te promocje i premie niż taka lokata.

Wprawdzie jest kilka lokata z względnie wysokim jak na dzisiejsze warunki oprocentowaniem dla nowych klientów dostępnych bez zakładania konta, ale jest ich bardzo niewiele. Do najlepszych moim zdaniem należy lokata Happy w Idea Banku i jej odmiany (PRO i Plus). Wśród zebranych z różnych banków ofert i publikowanych tutaj lokat bez otwierania konta  jest jeszcze kilka innych, ale już znacznie słabiej oprocentowanych.

Poza lokatą Happy dość ciekawa jest jeszcze lokata Bezkarna i Bezkompromisowa w BGŻ Optima. Wymagają one wprawdzie otwarcia rachunku, ale oszczędnościowego, a nie konta osobistego.  Mo zakończeniu lokaty można je zamknąć przez Internet po zalogowaniu do systemu.

Celowo nie poruszyłem nawet tematu lokat z funduszami, strukturyzowanych i innych sprytnych tworów bankierów, bo zwykle się na nich traci, a w przypadku tych z gwarancją kapitału, po prostu nie zarabia. Są one zwykle zakładane na 3-5 lat, a w takim okresie przy dużych kwotach brak jakiegokolwiek zysku to realna strata.

Lokaty wprawdzie nie są metodą inwestowania, a raczej służą do przetrzymywania kapitału z niewielkim zyskiem, ale za to są jedną z najbezpieczniejszych form gromadzenia oszczędności i niestety nie mają alternatywy o równym poziomie bezpieczeństwa.

 

 

KOMENTARZE

 • @
  Gdyby Polacy potrafili być "z gruntu uczciwymi" to mogli be sobie pożyczać WZAJEMNIE, choćby na 5%...
  OBIE strony byłyby "do przodu", a tylko wiadoma nacja miałaby problem :)
 • @laurentp 15:45:43
  No tak banki nie byłyby potrzebne, ale niestety realnie jest duże ryzyko, że ktoś tych pieniędzy nam po prostu nie odda. Firmy pożyczkowe jednak zarabiają, ale to mają ryzyko wkalkulowane w absurdalne, kosmiczne odsetki.
 • ...
  Idea Bank jakoś tak konkuruje z BGŻOptima, bo jak ten obniży oprocentowanie dla sowich promocyjnych lokata, to zaraz potem Idea też obniża.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30