Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
15 postów 46 komentarzy

Bankometr

Bankometr - bloger w tematyce finansowej

Pożyczka Lendon. Opinia o reklamowanej "poduszcze"

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ostatnio w mediach intensywną kampanię przeprowadza kolejna firma pożyczkowa proponując darmową pożyczkę, ale czy aby na pewno jest ona takim kołem ratunkowym i poduszką finansową, czy może się okazać gwoździem do trumny?

 

 

Do  intensywnych kampanii reklamowych firm pożyczkowych już chyba wszyscy się przyzwyczaili. Są wszędzie - od telewizji, przez bilbordy na ulicach, po Internet i skrzynki mailowe. Nie tak dawno wprowadzona została ustawa antylichwiarska. Potem 500+ miało zmniejszyć popularność tego typu pożyczek. Jak to wszystko wpłynęło na wyniki finansowe firm pżyczkowych, trudno określić.

Możliwe, że intensywne kampanie reklamowe i rywalizacja na polu „kto da więcej” w ramach  pierwszej darmowej pożyczki  są efektem spadku dochodów  tego typu firm, a może nie.

Lendon ostatnio bardzo się uaktywnił w kwestii kampanii reklamowych. Do tej pory głównie bombardowały nas reklamy Vivus,  Wonga, Provident, Bocian itp. Przyjrzyjmy się zatem jak w praktyce wygląda owa darmowa pierwsza pożyczka reklamowana jako poduszka finansowa, która ma zapewnić nam pomoc gdy pojawiają się nieoczekiwane wydatki.

Obojętnie jaki się ma stosunek to tego typu pożyczek, faktem jest, że te pierwsze pożyczki, o ile zostaną spłacone w terminie, autentycznie są darmowe. Oddaje się tyle ile się pożycza. Niby nic nie jest za darmo, ale silna konkurencja na tym rynku skłania firmy pożyczkowe  do wprowadzania takich ofert i rywalizowania z konkurentami.

Oczywiście celem takiej oferty jest przyciągnięcie klienta z nadzieją, że skorzysta ponownie z kolejnej pożyczki już poza promocją, która delikatnie mówiąc tania nie jest  lub nie wyrobi się w terminie i będzie musiał ponieść niemałe koszty wynikające z tego tytułu.

W reklamie Lendon oferuje jako pierwszą pożyczkę za darmo kwotę do 2500 zł na okres do  45 dni. Według informacji, które można znaleźć w sieci, kwota ta jest dość abstrakcyjna i raczej spełnia rolę marketingową, bo  otrzymać pożyczkę na taką kwotę jako nowy klient jest bardzo trudno, o ile to w ogóle możliwe. Jako źródło podam  opinie o Lendon http://antyhaczyk.blogspot.com/2016/06/lendon-pl-opinie-o-pozyczce.html w Lendon wnioskowanie o kwotę maksymalną nie jest zalecane. Inaczej sprawa ma się przy mniejszych kwotach.

Idąc dalej co się stanie jeśli spóźnimy się ze spłatą z jakiegokolwiek powodu? Poniesiemy oczywiście określone koszty z tego tytułu. Nie wiem dokładnie jakie, ale warto sobie sprawdzić ile kosztuje taka pożyczka poza promocją. Można to dość łatwo zweryfikować na stronie Lendon  wykorzystując dostępny tam suwak i ustawić go na kwotę nieco wyższą niż promocyjna. Np. 2600 zł na 45 dni -symulacja pokaże nam RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) na poziomie przewyższającym 600%, co w praktyce oznacza koszt takiej pożyczki na półtora miesiąca na poziomie powyżej siedmiuset złotych.

Nie wiem co na to nowa ustawa antylichwiarska, ale chyba musi być to zgodne z prawem, bo przecież nie wprowadzaliby takich ofert wbrew ustawie???

Zatem jeżeli zdarzy się komuś zapomnieć o spłacie tej darmowej pożyczki, dostanie trochę później niż zakładał wypłatę, lub z innego powodu nie spłaci w konkretnie ustalonym terminie, to może się taka poduszka finansowa okazać bardzo twarda.

Z drugiej strony jak ktoś spłaci taką pożyczkę w terminie to jest rzeczywiście darmowa. Oczywiście tylko jeden raz.

Lendon chyba jest już dość rozpoznawalną marką, ale na tym rynku jest wiele mało znanych firm, na które bardzo trzeba uważać, bo powstają jak grzyby po deszczu i chyba nikt nie ma pełnej kontroli nad nimi. Co kroć na maila przychodzą reklamy różnych marek, a kreatywność twórców ich nazwy czasem wręcz może rozbawić. Jeszcze więcej polotu mają w opłatach i procentach. Jeżeli ktoś pożycza w ten sposób pieniądze na spłatę innych pożyczek, których nie spłaca to tylko pogarsza swoją sytuację, ale jak widać nie brakuje takich osób, które bezmyślnie pożyczają pieniądze.

 

KOMENTARZE

  • @Bankometr
    Polecam projekt ustawy . Pozdrawiam. https://legislacja.rcl.gov.pl/docs/2/12292908/12397488/12397489/dokument261301.pdf

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30