Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
15 postów 46 komentarzy

Bankometr

Bankometr - bloger w tematyce finansowej

Lokaty w Bankach ciągle w dół

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Mimo utrzymywania stóp procentowych na tym samy poziomie banki i tak obniżają oprocentowanie lokat.

 

Banki na tyle obniżyły już oprocentowanie na lokatach, że powoli stają się one nieopłacalne nawet dla osób, które trzymają kapitał tylko i wyłącznie na lokatach ze względu na bezpieczeństwo jakie oferują.

Pomimo oprocentowania lokat wynika przede wszystkim z ustalanych przez RPP stóp procentowych. Jeżeli spada tempo wzrostu gospodarczego to obniżka stóp stymuluje rynek i wprowadza więcej pieniądza do obiegu - kredyty stają się tańsze, a trzymanie pieniędzy w banku mniej opłacalne. Z kolei podwyżki stóp procentowych stosowane są np. w celu ograniczenia inflacji, która zaczyna rosnąć w sposób niekontrolowany.

Dotychczasowe obniżki do wręcz rekordowego poziomu podyktowane były słabnącym tempem wzrostu i pojawiającą się w Polsce deflacją. Jednak ostatnio sytuacja gospodarcza już się dość znacząco się  zmieniła. Rośnie tempo wzrostu, deflacja przeszła w inflację. RPP utrzymuje jednak nadal stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ale lokaty ciągle spadają. Warto zatem zadać pytanie dlaczego mimo utrzymania stóp na niezmienionym poziomie przez RPP, banki nadal tną oprocentowanie lokat i to w zastraszającym tempie.

Banki starają się prognozować sytuację gospodarczą i przewidywać decyzję RPP. Jeżeli uznają, że stopy procentowe pozostaną w najbliższym czasie niezmienione, to daje im to pole do obniżania oprocentowania lokat.

Duże znaczenie ma też sama sytuacja na rynku. Najpierw zaczynają obniżać wielkie banki, które na dzień dzisiejszy lokaty mają oprocentowane często na 1%. Co już przy mniejszych kwotach mija się z celem. W kolejnym etapie zaczynają się obniżki w bankach, które starają się przodować w oprocentowaniu lokat. Można tu np. wymienić Idea Bank, czy BGŻOptimę.

Jak Optima obniża to zaraz po niej następuje obniżka w Idea Banku. Odwrotna sytuacja rzadko się zdarza, bo według wielu opinii - Idea Bank chce  utrzymać pozycję lidera ze swoją lokatą Hit i jej wariantami.

Mając tego świadomość można w jakimś minimalnym stopniu przewidywać jak się zachowają banki, ale w praktyce jeżeli musimy czekać aż skończy się jedna lokata by założyć drugą.

Zdarzają się jeszcze promocyjne lokaty z dobrym oprocentowaniem dostępne po otwarciu konta jak np. lokata Witaj w Nest Bank, ale one są ograniczone zwykle do 10 tys. i na 3 miesiące, a przy takich kwota korzyść w postaci nieco wyższego oprocentowania, często jest na tyle mała po odliczeniu podatku Belki, że nie ma sensu zakładać kolejnego konta. Można z nich skorzystać gdy rzeczywiście chcemy się przenieść do innego banku.

Trudno znaleźć alternatywy dla lokat, bo wszystkie wiążą się z ryzykiem i wymagają pewnej wiedzy w zakresie inwestowania - czy to dotyczy giełdy, funduszy czy nieruchomości, ziemi, dzieł sztuki – nie ma to znaczenia. Trzeba się znać na tym w co się inwestuje. Osobom, które preferują tylko bezpieczne lokaty pozostaje zatem czekać na zmianę koniunktury, a na dany moment w przypadku małych kwot równie dobrze można je trzymać w skarpecie, po co w banku? Odsetki od kwot poniżej 10 tys. są tak niewielkie, że wystarczy sobie je obliczyć, odjąć podatek belki i są to na dzień dzisiejszy bardzo niewielkie kwoty.

 

 

KOMENTARZE

 • Zaprasam do dsykusji
  Macie jakieś pomysły w co lokować obecnie bezpiecznie swoje oszczędności?
 • @Bankometr 12:57:13
  Niestety nie wiadomo kiedy stopy procentowe zaczną się zwiększać i dlatego dochodzi kwestia szybkości wycofania się z inwestycji.
 • @Repsol 18:22:32
  W złoto trzeba zainwestować w dobrym momencie, jak ktoś kupuje jak jest drogie to również można stracić. Trzeba nieco znać rynek złota. Chyba, że kryzys idzie to złoto zawsze wtedy drożej.
 • @Repsol 22:52:58
  Kryzys, ale nie gospodarczy.
 • @Bankometr 12:57:13
  Jak "banki" POkazują "ludziom" "Wasze pieniądze są g... warte, ale NASZE są warte 10%" to Polacy powinni masowo wycofać lokaty, na korzyść nawet przysłowiowej "skarpety"...

  Może to nauczyło by "spasionych żydowskich bankierów" (skojarzenie z plakatem sprzed II WŚ) SZACUNKU dla ludzi?
 • @laurentp 17:45:38
  No powoli zaczyna się mijać z celem trzymanie pieniędzy w banku.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30